Igår var jag inte i Genarp, men det borde jag ju ha varit — Mathilda och hennes storasyster Signe sålde plantor på växtloppis, och deras föräldrar, som räddade ett litet lager av tre av mina receptböcker för några år sedan när förlaget skulle makulera det som fanns kvar, lät dem ha Baka med årstiderna också i sortimentet. Det var jordgubbsplantorna och den som gick bäst, meddelar de.
Och jag blir naturligtvis extra rörd av att Mathilda har på sig en väst som jag har stickat! Hon upptäckte den i min väska när jag var hemma hos familjen före ett stickföredrag i vintras, och hon har använt den mycket sedan dess. Lite grann grämer det mig att jag inte hade fäst ändarna, men den var ju ett demonstrationsexemplar förut, jag skulle visa hur få ändar det kan bli om man stickar Två trådändars-modellerna och fogar samman garnrester med den fantastiska ryska skarven. Nåja!
(Baka med årstiderna kan man beställa här, för 45 kronor plus frakten, och Världens fika finns i samma butik och kostar lika mycket. Den tredje boken, Sopplunch, fanns det inte lika mycket kvar av, så den är slut och kan dyka upp på Bokbörsen eller Antikvariat.net om man har tur och tålamod.)