Tack Lillemor för tipset att det finns en vuxenversion av Röda korset-koftan i boken Stickbart av Lilly Brandal och Bente Myhrer!

Såhär ser den ut.
När jag ser efter på Bokbörsen (lördag kväll) finns det elva exemplar av den att köpa där. Den danska boken som jag tipsade om i morse fanns bara i två exemplar, och de försvann direkt, så den här är det lite större chans att få tag på. Dessutom finns den på 14 bibliotek (och går på det viset också att fjärrlåna).
Det man kan säga om koftan på den här bilden om man jämför den med Solkustens modell är väl att den ser ut att vara stickad av betydligt tunnare garn. Den danska västen ser också ut att vara stickad med grövre garn. Ingen av dem är stickad med motsvarigheten till raggsocksgarn (som Kehräs Lauri), så där finns en lucka för att fylla ett behov ifall någon av er som läser skulle vilja göra en satsning och konstruera ytterligare en beskrivning!

Vilken vacker och varm sida, jag nu har hittat❤️
Det vore så fint att hitta mönstret till vuxenstorleken av Röda Korsetkoftan.
Hej Lena!
Du är så välkommen hit!
Det har ju kommit några olika tips om vuxenkofta nu, och den som är lättast att få tag på är Drops: https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=3288&cid=12
Kanske lite för mycket fintopp och mindre den varma kofta som motsvarar barnmodellen?
Hälsningar,
Anna