Rutigt dopkalas

Gunvor kontrollerar dukningen.

I tisdags bakade vi för fullt i Lundby prästgård i Viby.

I onsdags kom Magnus med kameraväskor och stativ och fotograferade för fullt medan vi fortsatte att baka. Han hölls mest i det vackra gamla prästgårdsannexet där ljuset var bättre än ”inomhus”.

I onsdags kväll åkte allt ner i frysaskar med ganska prydliga etiketter på.

I lördags kväll dukades det till kalas i Viby församlingshem. Christoffer arrangerade tulpaner och blåbärsris i vaser, Gunvor och Örjan ställde fram koppar och fat, och Ingrid och jag la upp kakor på fat, paketerade dem i plastfolie över natten och skrev skyltar med namn och innehåll. De fick trängas med flera stora tårtfat i församlingshemmets kylskåp. Tur att de där kylskåpen är av storköksmodell.

Fullt vid alla bord. Bakom kameran dukas snabbt ett extrabord!

Och igår, efter högmässan där Olof hade blivit döpt, var det kalas. Med väldigt många rutor! Och med ett särskilt bord för dem som behövde eller ville äta glutenfritt och laktosfritt.

Tårtorna — flera olika — var såklart huvudnumret, och Ingrid mamma hade bakat helt perfekta bullar dessutom, många många, men rutorna gick minsann åt de med. Särskilt de ganska lyxiga med chokladbotten, mandelsmörkräm och chokladtäcke.

Olof själv höll sig lugn hela tiden trots att han var den ende som inte fick smaka …

Och i höst kommer alltså, om allt blir som vi har tänkt, två nya böcker i Lilla Kyrkkaffe-serien: Mer långpannans lov och Hembakat för alla (glutenfritt, äggfritt, mjölkfritt, veganskt, sockerfritt).

1 reaktion på ”Rutigt dopkalas”

  1. Ja, det var ett kalas som hette duga och jättegoda kakor som var glutenfria. Mumsfillibabba.

    Svar till Marta:
    Vad roligt att du tyckte om dem! Recepten finns alltså snart tillgängliga …

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *