Nu har jag äntligen fäst alla garnändar i de här mössorna, olika variationer på temat Mössan Omtanke.

Nästan alla har fått en liten knopp upptill — jag har stickat vidare på de sista fyra maskorna i en kort så kallad I-cord, klippt av garnet, dragit det genom de fyra maskorna, sytt med det ner till mössan och knutit en knut. Vet inte om det kanske är lite barnsligt, men jag tycker att det blir en snyggare avslutning än den som jag gjorde från början.

Hur är det med reflexgarn i mössor till Ukraina?

Alla mössorna har reflexränder — den här som är nästan helt grå har en tunn rand i mudden framtill eftersom jag hade en pyttekort bit garn.

Jag frågade min bror, som har arbetat där, och han sa att det naturligtvis inte skulle fungera för soldater men att reflexer i allmänhet kan rädda liv där gatubelysningen är helt släckt.

Här är en utan knut men med lite reflexgarn på sidan.

Och här är den sjunde.
Nu ska jag stämma träff med Silvia och ge dem till henne så att de kommer vidare till Operation Change som tar med dem till Ukraina.
