Flitiga vänner i Vetlanda

Erikshjälpens tidning innehåller ofta intressanta reportage, och när jag hade läst det senaste numret frågade jag Monica Samuelsson om det kunde gå för sig att använda ett av dem här. En minipåminnelse om alla som uthålligt pysslar med att göra livet lite bättre för andra och som till att själva ha trevligt på samma gång!

***

Varannan måndag möts stickgruppen som består av Siw Svensson, Inga Skirmark, Lisa Karlsson, Else-Marie Hult, Maj-Britt Fridh, Siv-Britt Lindor, Elvy Tillberg och Birgitta Lönnqvist. Saknas på bild gör Ethel Gustavsson, Inga Arvidsson och Kerstin Gustavsson. Foto: Monica Samuelsson, Erikshjälpen

Stickgrupp lägger omsorg i maskor och stygn

Jag blir lika förvånad varje gång vi möts och jag ser hur otroligt mycket fint de här damerna syr och stickar. Tänk att så många koftor, babykläder och små sockar kan stickas på bara ett par veckor.

Siw Svensson är senast tillkomna medlem i den stickgrupp som sedan tjugofem år tillbaka regelbundet möts i Vetlanda. Gruppen bildades av en dam vid namn Adele Johansson som hade god hjälp av bland andra Elvy Tillberg som fortfarande kommer på gruppens samlingar. Adeles dotter Siv-Britt Lindor för också hon arbetet vidare.  Till en början stod gruppen i tät kontakt med missionärer i Kenya och Uganda. Genom en årlig basar samlades länge även pengar in till Erikshjälpens arbete.

Idag sänder gruppen babykläder till nyfödda barn i Sydafrika. Där kan det vara rejält kallt. För mammor med knappa resurser kommer dessa paket som en värdefull skänk från ovan. Stickgruppen sänder också koftor och tröjor till vitryska Minsk och Erikshjälpen arbete för utsatta barn och ungdomar.

Lisa Karlsson och Else-Marie Hult trivs i gruppen och gläds åt att kunna göra nytta för andra människor. Foto: Monica Samuelsson, Erikshjälpen

Utöver det tiotal damer som möts i gruppen bidrar några hemifrån. Svea Hedberg är 93 år. Hon stickar sockar i rasande fart och Kerstin Gustavsson bidrar med fina babykoftor.

Träffen i stickgruppen blir ett trevligt avbrott i vardagen med fin gemenskap. Man stickar en stund, pratar och dricker en kopp kaffe. Receptet på välbefinnande behöver kanske inte vara så mycket krångligare än så.

Fotnot:

Erikshjälpen är alltså en av de svenska hjälporganisationer som förmedlar kläder till behövande, barn såväl som vuxna, i olika delar av världen, som ett komplement till andra sorters stöd och uppbyggnadsarbete. Det finns en hel del handarbetsgrupper, och också enskilda, som arbetar för dem. Vill du veta hur man bär sig åt för att få vara med och ge eller vad som behövs mest, skriv och fråga!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *