
Centralafrikanska Republiken, RCA, är ett av världens fattigaste länder. Det senaste året har det också varit mycket oroligt där. Den 12 februari rapporterade Dagens Nyheter att var fjärde invånare behöver nödhjälp.
Och just dit skickar Slättmissionens Hjälpande Hand en containertransport med saker som behövs och som kommer att delas ut av en svensk missionär som bor och arbetar där.
Nu kan vi vara med och hjälpa RCA på ett alldeles konkret sätt genom att lämna ett bidrag till fraktkostnaderna och tullavgifterna.
Alla ni stickare som har vänner som säger ”det där kan ju inte jag” när de ser ert hjälpstickande, berätta för dem att de kan hjälpa till på ett annat sätt! Har ni skickat babykläder till Slättmissionens Hjälpande Hand på senaste tiden så kan det till och med vara så att det är de som åker till RCA nu, och då kanske det känns extra angeläget?

Här är brevet från Slättmissionens Hjälpande Hand (sprid det gärna vidare!):
Vi på Slättmissionens Hjälpande Hand håller på med att sända en lastbil till RCA och sjukhuset i Gamboula med förnödenheter.
Containrarna innehåller 40 kubikmeter med sjukhusmaterial som instrument, förband, sprutor, handskar, förlossningsbord, gynstolar, sjukhussängar samt massor av nystickade babypaket och mycket annat de behöver och som de önskat sig …
Det kostar en hel del att få dit allt detta, dels sådant vi har köpt, bland annat verktyg, och dels transport, införselavgift, transport genom Kamerun samt tull.
Vi behöver få in 80 000 kronor.
Har du möjlighet att ge en gåva? Varje krona är välkommen.
Sätt in gåvan till Slättmissionens Hjälpande Hands giro 196002-0 direkt och skriv F-RCA i meddelandet.
Hej Slättmissionen!
Filadelfia, Oasen i Orsa stödjer Gambolasjukhuset årligen md ca 10-12 000 kr/år. Dessutom har vi en Sh-butik för kläder liksom sjukvårdsmaterial/utrustning från Mora Lasarett. Vi har tidigare för många år sedan sänt sjukvårdsutrustning via er. Hur är det idag? Kan vi sända ut via er om vi bidrar till fraktkostnader mm?
Hej Ulf!
Vad fint att ni vill hjälpas åt med Slättmissionen!
Jag har kopierat din fråga och din adress och skickat dem till Ingrid Stridh som är den jag har haft kontakt med där.
Hoppas att det blir bra!
Hälsningar,
Anna