
För ett par veckor sedan hörde Martina av sig och frågade om beskrivningar på stickade leksaker. INTE virkade, det var viktigt. Jag kom inte på så många, men här är några i alla fall — och visst borde de kunna komma till användning också i babypaketen till Sukuta Health Center?
Enklast är förstås att sticka en tärning — sex kvadrater!
bunny from a square, modell med lösa öron (beskrivningen finns översatt till svenska, men översättningen är lite underlig …)
bunny from a square, modell med ”inbyggda” öron
Fler förslag? Jennifer, visst stickade du en kanin med långa öron — var det Drops eller någon annan?
https://syrholen.blogg.se/2012/january/stickad-kanin.html
Ja, en stickad kanin har jag gjort. Det började med att jag läste Drops-
mönstret men inte riktigt begrep (+ att masktätheten var helt galen med mitt garn) så han är väl rätt mönsterlös.
https://syrholen.blogg.se/2010/november/stickhjalpen.html
Här har jag stickat små mjuka dockor som kan varieras i oändlighet. De stickas som en tub i olika färger (man kan också sticka platt, och sy ihop på baksidan) och det går inte åt många gram garn. 🙂
Garnstudio har gratis mönster på både babykläder och små gosedjur, bland annat groda, katt, nallebjörn, kanin och kyckling. Var det någon av de kaninerna du hade testat, Jennifer? Jag har bara stickat en babyfilt med mönster från deras hemsida, inget gosedjur (än).
Här är förresten en länk till garnstudio, sedan är det bara att bläddra bland alla söta babykläder, babyfiltar och gosedjur:
https://www.garnstudio.com/lang/se/category_oversikt.php?kat=3
Klassisk enkel katt:
https://www.hemmetsjournal.se/Handarbete/Beskrivningar/Sticka/Onskekatten-du-stickar-pa-en-kvall/