Det finns massor av saker som kan krångla när man ger ut en bok på egen hand. Jag visste om en del och har sluppit några riktigt stora därför att jag har vänliga och generösa vänner (tack Kjell och Henrik och ni andra!) som har tagit på sig att sköta lager och distribution åt mig, men jag har också upptäckt en rad nya de senaste månaderna. Att många bibliotek handlar genom Adlibris men att Adlibris inte vill ha böcker från små förlag i lager, till exempel, så att de bibliotek som försöker beställa möts av ”tillfälligt slut”. Ja, det har ju drabbat många icke-bibliotek också förstås.

Men under påskhelgen fick jag för mig att titta i Kungliga Bibliotekets databas, och se, fem av de bibliotek som är anslutna (alla är inte det) har verkligen lyckats med att köpa boken!

En av de saker jag väntar på nu, med lite bävan, är ett lektörsomdöme hos Bibliotekstjänst. Kommer det ett, och kommer det ett bra, så skulle det betyda helt enormt mycket för boken, för då köper många fler bibliotek in den. Men redan nu borde det alltså gå fint att fjärrlåna den om man inte bor där den finns.
Och en sak som man kan göra om man vill stötta projektet är att föreslå närmaste bibliotek att köpa in den. Inköpsförslag är något som alla bibliotek ska ta emot och som en del bibliotekarier tar emot med glädje.
(Bokbilden har jag lånat av Christina som läste i tidig vårsol för några veckor sedan — tack! )