
Ett par bloggläsare har uppmärksammat mig på att PostNord avslutade sitt arbete med att ta emot lådor med förnödenheter till Ukraina för gratisfrakt igår.
Så väldigt sorgligt.
Behoven har ju knappast minskat, och detta att kunna göra något så konkret har nog gjort att många har engagerat sig extra mycket. Det är inte riktigt samma sak att skicka en ganska liten summa pengar till en mycket stor biståndsorganisation.
Är det någon som har sett en protestlista som vi kan skriva på?
Det finns ju många svenska organisationer och nätverk som har bildats de senaste åren just för att köra med hjälpsändningar till Ukraina. En vars insamling av små stickade kläder verkar fungera fint är Caps and Candles for Ukraine. Om du som läser detta vill ha kontakt med Gunilla som tar emot dem, skriv ett meddelande eller en kommentar, så ska jag ordna det!