En idyll för alla som tycker att det är vackert med garn

Idag blir det vad en del bloggare kallar en bildbomb här på Ett varv till-bloggen.

Jag lovade ju att berätta om den utflykt som vi gjorde under Fjärrvärme-helgen på Bödagårdens Camping på norra Öland, och idag när Malmö verkar vara insvept i en storm med massor av regn kan det väl passa att drömma sig bort en stund!

Vi var alltså i Böda — det är långt upp på Öland.

Några kilometer söderut kan man svänga av från vägen och in på en gårdsplan. Adressen är Landsvägen Hagaby 41, och där finns Latta Garn & Tyg!

Vi var ungefär ett dussin handarbetare från Fjärrvärme-helgen, och vi kom åkande tillsammans i några bilar. Utanför ladan var det dukat som till fest — fast med bara garner. Ann-Charlott hade satsat en bit av sin lördag på att vi skulle komma och tog emot oss både utomhus och inomhus.

Massor av olika märken och material fanns det.

Jag fastnade för några härvor med hampa — har försökt lista ut vad som fungerar allra bäst för miljön, och hampa verkar vara en bra kandidat — och blev först avskräckt av priset som jag uppfattade som ungefär 400 kronor per hekto. Jag vet ju att det finns lyxiga garner, så det är bara det att jag är lite ovan vid dem. Fast det visade sig sedan att det nog snarare var 80 kronor per hekto, jag minns inte riktigt. Vid det laget hade jag nämligen hittat mitt favoritställe, restnystansstället, och siktat in mig på några nystan som det bara fanns ett eller två kvar av.

Såhär fint var det skyltat på flera ställen: med något färdigstickat att beundra och känna på.

Plötsligt kan man känna att en poncho är precis vad som behövs. Fastän man redan har en!

Och så är det ju det här med alla flerfärgade garner …

Inne i ladan kände Lotta från Nässjö på en scarf stickad i mjukt ullgarn (om jag minns rätt), och Ann-Charlott berättade om hur det är att ha butik på landet.

De som säger att garnaffärer är som godisaffärer har nog en poäng — eller? Och omgivningen gör ju sitt till, förstås. Här stod jag på grovt grus och med dagsljuset silande in.

Roligt att se att färgskalorna inte alls behöver röra sig ton-i-ton-i-ton. Det här var inspirerande!

I tyrummet bredvid fanns det också ganska många knappar att välja på.

Och för stickare som gillar naturtoner fanns det också mycket att bli förälskad i.

Det här kan vara hampagarnet som jag ångrar att jag inte köpte.

Och vid den här lådan stannade flera av oss upp och insåg att blått nog ändå är vackrast.

Det här är inte ett sponsrat inlägg — jag är bara så imponerad av Ann-Charlotts satsning. Är du på väg till Öland, och har du tid att svänga norrut efter bron, så ring henne och fråga om hon har öppet! 0485-207 50 och 0732-000 922 är hennes nummer.