En fråga i en stickgrupp häromdagen fick mig att minnas Johannas fina Barbie-klänningar — men när jag letade efter dem här på Ett varv till hittade jag bara en. Det hade helt enkelt inte blivit av för mig att publicera hennes andra modell. Så jag skrev och bad om lov, och här kommer den!

Garn: Freja
Stickor: nummer 3½ eftersom jag stickar löst
Jag har haft en docka att mäta på under tiden.
Lägg upp 16 m. Sticka fram och tillbaka.
Varv 1: Sticka 2rm, 1am, 2 rm, 1 am, 4 rm,1 am, 2 rm, 1 am, 2 rm och markera de aviga maskorna — de ska stickas aviga några varv framåt, och du ökar på båda sidor om dem.
Ökning: plocka upp en maska från tråden mellan två maskor på föregående varv och sticka den maskan vriden.
Varv 2: * Sticka rm till den markerade maskan. Öka 1 m. 1 rm . Öka 1 m.* upprepa totalt fyra ggr. Rm till slutet av varvet.
Varv 3: Sticka rm fram till den markerade maskan som stickas avig och upprepa varvet ut.
Varv 4: som varv 2.
Varv 5: som varv 3.
Sticka på detta sätt i 9 varv totalt.
Varv 10 stickas utan ökningar.
Varv 11: Rm fram till markerad maska. Maska av mellan markör 1 och 2. Rm fram till markerad maska. Maska av mellan markör 3 och 4.
Nu börjar du sticka runt. Jag har använt rundsticka med magic loop.
Varv 12: Ta loss de yttersta tre maskorna från vardera kanten och sätt tillbaka dem på vänster sticka omlott, varannan från vänster sida och varannan från höger. Sticka dem tillsammans två och två. Sätt en markör i sidan när du stickar ihop ärmhålen.
Sticka rm runt tills du tycker att toppen på klänningen är lagom lång — jag har stickat 16 varv.
Nu börjar du öka. Öka 2 ggr vartannat varv och sedan var fjärde varv.
Ökningar: sticka fram till en maska före markör. Öka 1 m. Sticka 2 rm. Öka 1 m. Upprepa varvet ut.

När stussen är klar stickar jag ett hålvarv på vart fjärde varv. Vill du vara riktigt noga kan du anpassa så att ditt maskantal är delbart med 4.
Hålen stickar du såhär: sticka 2 rm ihop, 1 omslag, 2 rm — upprepa denna sekvens varvet ut. Om det blir en maska över, så sticka den rät.
Börja nästa hålvarv så här: 2 rm, 2 rm ihop, 1 omslag — upprepa denna sekvens varvet runt (så hamnar hålen förskjutet jämfört med det tidigare hårvarvet).
Öka och sticka hålvarv tills du är nästan klar. De sista två hålvarven stickar jag utan ökningar.
Sticka sedan 3 varv rm, 1 varv am, 2–3 varv rm.
På det sista räta varvet minskar du lite genom att sticka 8 rm, sticka ihop 2 m och upprepa detta varvet ut. På det sättet slipper du en nederkant som viker upp sig
Sticka 4 varv mosstickning som nederkant. Maska av och fäst trådarna.
***
Tack Johanna!
Jättefin!
Roligt att sticka dockkläder! Har du fler beskrivningar? Till lite större dockor?
Det finns en modell som heter Två trådändars lilla kofta och som är lätt att anpassa till dockor i olika storlekar både på längden och på bredden. En av mina vänner har gjort flera: https://bloggar.hemmetsjournal.se/anna/2022/klart-man-kan-sticka-till-dockor-ocksa/
Och här är en liten mössa som man också kan experimentera med: https://bloggar.hemmetsjournal.se/anna/2021/mossan-omtanke-till-fabel-nallen/