Nyfödda

Den senaste veckan har jag träffat och lyssnat på en rad teologer från de tre afrikanska länder där min mamma växte upp — de som nu heter Tanzania, Sydafrika och Zimbabwe. Jag har hört Ndolage, Kapstaden, Johannesburg och Gwanda dyka upp som referenspunkter i föredrag och träffat en del av mina morbröders tidigare kolleger — en av dem har arbetat i Tanzania och en i Kenya.

Så jag fick se bilder från Nkinga-sjukhuset i Tanzania på Facebook blev jag extra rörd!

Det är Margareta Edin som visar och berättar — hon har delat sin tid mellan Sverige och Tanzania i många år och arbetat mycket för att vården på Nkinga ska kunna fortsätta hålla samma höga standard och för att alla som söker sig dit ska kunna få hjälp.

Nyfödda trillingar på Nkinga. Bild: Margareta Edin

Den här tiden föds många barn och många väljer att komma till Nkinga Referral Hospital för att föda. Här trillingar och tvillingar!

Nyfödda tvillingar på Nkinga. Bild: Margareta Edin

En enkel förlossning kostar 220 kronor, och vi hjälper varje normal förlossning med 110 kronor. Stort TACK till er som hjälper oss!

Vill du också vara med och störra Nkinga-sjukhuset via Nkingas vänner i Sverige?
Swish 123 288 9152
BG 447-2379

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *