Sista dagen av Sticka & skicka

Ja, vi behöver ju inte bli dramatiska, det går alltid bra att skicka paket till Slättmissionens Hjälpande Hand … men idag är sista dagen för just den här insamlingen, och det är inte klokt vad mycket fint det finns att titta på!

Ann-Charlotte har stickat i färgskiftande garn.

Jaana har lagt mössor, koftor och filtar på trädgårdbordet för att kunna packa och posta.

Maja och hennes mamma och mormor har virkat mössor och gjort varianter på en grundmodell. Jag vet inte vem som har gjort vad!

Ylva har stickat röda Skånekoftor med mössor och tossor till. Beskrivning till kofta och mössa finns i boken Garnglädje.

Åsa har stickat och virkat västar och en mössa.

Ulrika har gjort ett litet lila set.

Åsa-Matilda har stickat ponchos.

Maria och en av hennes kolleger med vän och dotter har stickat och virkat och sytt i många olika garner och ett mjukt prickigt tyg.
För oss som har varit med i Sticka & skicka den här omgången har det varit roligt och inspirerande — för de föräldrar som får kläderna till sina barn kan kofta, mössa, tossor och filt vara skillnaden mellan liv och död.
Det brukar alltid komma några frågor om kläder till äldre barn. Ja, det är klart att barn växer och att alla barn behöver kläder! Poängen med att vi arbetar med plagg och startpaket till nyfödda är inte bara att de behöver dem utan att kläderna delas ut på förlossningsavdelningen och att det blir en anledning för mammorna att ta sig dit (i god tid) istället för att påbörja förlossningen hemma. Många av dödsfallen och skadorna, både för mammorna och för barnen, beror på att familjen tror att det ska gå fint att föda hemma, och när något hakar upp sig är det svårt att komma till lasarettet i tid. När ett barn eller en mamma dör eller skadas i samband med förlossningen kan en hel familj brytas sönder. Därför är startpaketen så otroligt viktiga.
Tack alla ni som är med och hjälper till!