
När vi skulle göra Kyrkkaffe-boken — det känns som om det var alldeles nyss, men det är väl åtta år sedan eller så! — skickade Barbro Lindgren i Älvsjö sitt recept på en lite ovanlig rulltårta som passar väldigt bra att bjuda på om man har lovat att ställa upp med något till kyrkkaffe i december men har lite för bråttom för att göra en deg som ska vila i kylskåp över natten och sedan kavlas. Allra godast är pepparkaksrulltårtan när den serveras fryst, vilket ju också är ganska praktiskt till kyrkkaffet, men det går också bra att bjuda på den alldeles nygräddad.
en rulltårta att frysa
Ugn: 250 grader, ca 5 minuter
3 ägg
1 ½ dl socker
2 dl vetemjöl
2 tsk malen kanel
1 tsk malen ingefära
1 tsk malda kryddnejlikor
½ tsk bikarbonat
2 msk filmjölk eller yoghurt
fyllning:
2 dl vispgrädde
1 dl lingonsylt (gärna rårörd)
Vispa ägg och socker pösigt. Blanda alla de torra ingredienserna och rör ner dem i smeten tillsammans med filmjölken.
Bred ut smeten på bakplåtspapper på en plåt och grädda den i 250 grader i ungefär fem minuter. Strö lite socker över och stjälp upp den på ett bakplåtspapper. Drag av papperet som kakan gräddats på. Låt den kallna under en långpanna.
Vispa grädden hårt och rör ner lingonsylten. Bred ut blandningen över kakan och rulla ihop den från ena långsidan. Frys in rullen.
Det går bra att skiva kakan otinad. Servera den direkt eller låt skivorna stå i kylskåp i högst en timme.
Pingback: Kyrkkaffebloggen julstökar | Kyrkkaffe