För alla Värma liten-vänner i Stockholmstrakten

Jeanette, 19 år, kan få vård och hjälp med traumabearbetning genom UN Women i Kongo.

Ikväll kan man gå på föreläsning och lära sig massor om läget i Kongo. Ett tillfälle för Värma liten-vänner alltså!

Såhär presenteras den:

”Föreläsning om sexuellt våld som del av krigföring i östra Kongo: hur påverkas män och kvinnor av konflikten och vilka projekt drivs för att förbättra situationen? Hur hänger konflikten ihop med ekonomiska vinstintressen och mineraljakt?

Ta del av UN Womens arbete i östra delarna av Demokratiska Republiken Kongo — jämställdhet är en mänsklig rättighet inte bara för män och kvinnor i västvärlden utan globalt.

Föreläsare: UN Women Sveriges organisationssekretare Matilda Lidström Dougnac”

Platsen är UN Womens lokal på Hammarby Allé 93, 4 tr. Tiden är klockan 18. Tar du dig iväg, så rapportera gärna till Kyrkkaffebloggen sedan, och hälsa till Matilda!

För alla oss som inte är i Stockholm idag finns det i alla fall en del att läsa på UN Womens svenska webplats. Till exempel om UN Womens och Svenska Lottakårens projekt Stöd en medsyster i Kongo.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *