Koftor och tröjor till Sukuta

Några nya bilder idag. Det är så många som stickar och virkar och syr så mycket fint till Sukuta!

Helena har stickat Treochenhalvtimmesvästen och Femtimmarsollen i ett återanvänt flerfärgat garn — och så ett exemplar av Navelsträngsmössan också.

Liselotte har virkat en mössa till en nyfödd.

Anne-Lie har stickat en kofta till ett lite större barn.

Helena (inte samma som ovan) har stickat två koftor — jag tror att den ena är den som Sandnes Garn presenterade i Hemmets Journal, och den andra är Ylvas modell Skånekoftan. Och så har hon stickat hjälmen från Sandnes Garn och ett par exemplar av en mössa som passar till Skånekoftan. Och så har det blivit en uggla, en snuttefilt och två filtar. Många timmars arbete!
Skånekoftan finns förresten i två olika versioner. Först kom den som jag publicerade på min förra blogg. Sedan, när jag skulle sätta ihop boken Garnglädje, frågade jag Ylva om hon ville modifiera beskrivningen och göra så att ränderna på ärmarna följde minskningarna istället för att gå rakt ner, och då gjorde hon det. Det exemplar som Helena har stickat ser ut att vara bokversionen.
Mössan till Skånekoftan finns också i två olika versioner, men det beror helt enkelt på att både Ylva och en stickerska till, Ann-Christin, blev inspirerade utan att veta om varandra. Så Ylvas version finns med i boken, och jag tror att det är den Helena har stickat. Ann-Christins version, som kom till mig lite senare och som har resårkant nertill, finns här.
Kärt besvär är det såklart att reda ut sådana saker! 🙂

Här har Åsa-Matilda samlat ihop alla mössor som hon ska skicka. Jag ser idel modeller som jag känner igen. Det är så roligt!

Och här är det som Ingrid postar till Ingrid på Slättmissionens Hjälpande Hand nu: ett set ur Hemmets Journal, två par tågsockor, en Två trådändars lilla kofta och två slätstickade hjälmmössor som möjligen skulle kunna vara Rigamössan.
Visst är det fantastiskt fina plagg alltihop? Och filtarna är också fina, såklart. Heja alla generösa handarbetare!