Frälsningsarmén arbetar med utsatta människor i många städer och samhällen i Sverige. Tycker man om att sticka sockor, vantar, mössor och halsdukar kan man ge dem till närmaste Frälsningsarmén-kår nästan oavsett var i Sverige man bor.
Men hur många hjälpstickare vet att Frälsningsarmén behöver stickat till sitt internationella arbete också?
Inte jag. Eller: nu vet jag. Jag fick reda på det när det dök upp en bild och en inbjudan till stickning i grupp i Västerås på Facebook för några veckor sedan.
Och nu har Lars Sjöberg svarat på några frågor om startpaket för nyfödda och om Frälsningsarmén Bistånd. Tack, Lars!
***
Lars Sjöberg. Foto: Frälsningsarmén Bistånd
Hej Lars Sjöberg! Du arbetar ju med Frälsningsarméns biståndsarbete. Om det går att sammanfatta: var finns ni, och vad gör ni?
Frälsningsarmén Bistånd, FAB, finns i Bäckby i Västerås.
FAB är inte vinstdrivande, verksamheten finns för att hjälpa människor internationellt, nationellt och lokalt. Vi är ett 40-tal medarbetare. 13 är anställda med olika anställningsstöd, och övriga har olika former av praktik, de flesta via Arbetsförmedlingen men också via andra som till exempel Västerås Stad.
Vi har fyra grenar i vår verksamhet.
Den första är hjälpsändningarna. 25–30 lastbilar eller containrar lämnar FAB varje år fullastade med insamlade hjälpmedel –sjukhussängar, rullstolar, avancerad sjukhusutrustning, kläder, möbler och mycket annat. De åker till behövande över hela världen i länder som Ukraina, Ungern, Makedonien, Irak, Somalia, Panama …
Den andra är att vi sköter klädinsamling åt Frälsningsarmén Myrorna i Västerås och åt Myrorna i sju andra städer och platser i närheten. Vi tömmer ett 60-tal insamlingsboxar två gånger i veckan.
I samarbete med ICA:s centrallager i Västerås har vi en matbank som levererar mat till behövande via Frälsningsarmén i Västerås och fyra andra städer.
Och så erbjuder vi en anpassad arbetsplats för människor i olika situationer och för olika former av praktik.
Inom Frälsningsarmén Bistånd finns det transportavdelning, lager, sortering, en avdelning för reparation, underhåll och demontering, en för återvinning, en för textil och så vidare.
Nu har ni startat en stickbiståndsgrupp i Västerås. Hur många sådana grupper har ni i Sverige, vem kan vara med i dem, och vad gör de?
Frälsningsarmén Bistånd finns bara här i Västerås — vi startade på 1980-talet. Men Frälsningsarmén finns över hela Sverige med församlingar, institutioner och gemenskapscenter av olika slag. Stickgrupper och liknande finns lite varstans så fråga på er lokala Frälsningsarmé kår vad som finns och om man kan hjälpa till!
Kan man stötta gruppens arbete även om man inte har möjlighet att komma när ni ses?
Man kan sticka hemma för att lämna in när som helst på vardagar mellan åtta och tre hos oss här i Västerås, och det går också bra att posta paket till oss. Annars man man fråga på sin lokala Frälsningsarmékår om vad det finns för behov där.
Ni arbetar med startpaket för nyfödda — vad är det?
Ett startpaket innehåller lite av varje som är bra för föräldrarna att använda under den första tiden med barnet. Många människor ute i världen lever under väldigt knappa förhållanden, så att kunna ge sitt nyfödda barn en ren filt, rena och hela kläder, rena tvättlappar och en tvål är inte givet. Paketen är enkla, men de kan verkligen bidra till en bättre start i livet för barnen.
Vart skickas de, och hur delas de ut?
Delar av våra hjälpsändningar går ofta till sjukhus eller vårdcentraler som vänder sig till människor som inte har så mycket av ekonomiska medel. Där det finns förlossningsavdelningar och mödravårdsavdelningar tar personalen emot startpaket. Ofta har också Frälsningsarmén eller våra vänorganisationer i andra länder kontakt med familjer som kan behöva startpaket.
Innehållet i ett startpaket hos biståndsgruppen i Västerås. Foto: Frälsningsarmén Bistånd
Varför är det så bra med startpaket?
Det som täcker basbehoven samlat på ett ställe, i ett paket — det tycker vi är bra, och paketen är lätta att dela ut!
Tar ni emot annat också? Vad behövs mest?
Vi tar emot i princip allt utom böcker så länge vi har plats och kan hantera det vi tar emot.
Om man vill hjälpa till men inte bor i närheten av någon grupp, finns det någon adress som man kan skicka paket till?
Det bästa är att gå in på Frälsningsarméns webbplats och titta under rubriken ”Här finns vi”. Där kan man hitta närmaste kår. Om du som vill ge något finns inom en radie av ungefär tre timmars bilresa från Västerås, och om du har fyllt några lådor eller säckar, så kan det finnas chans att vi kan hämta i samband med något annat hämtuppdrag. Bor du längre bort så kan du prova att fråga en lokal Frälsningsarmékår om de kan samordna med oss, eller också kan du ta kontakt med oss så får vi se om vi kan hitta en lösning.
En del biståndsorganisationer skickar ingenting från Sverige, andra skickar ganska mycket. Hur brukar ni på Frälsningsarmén förklara poängen med att svenska handarbetare hjälper er med till exempel startpaket?
Behoven är stora. Många människor i vår värld lever under väldigt svåra förhållanden, med begränsade resurser, och många barn föds in i dessa svåra förhållanden. Det som ni och vi kan göra tillsammans är mycket värt. Vi justerar innehållet i startpaketen lite grann efter vilka länder de skickas till.
Många av dem som läser den här bloggen är medvetna om att fraktkostnader lätt kan bli höga. Kan man stötta er med bidrag till det?
Ja, vi vill hjälpa så många vi kan, så varje bidrag till vår verksamhet är så värdefullt!
Fraktkostnader är mycket riktigt höga, och ofta är det våra mottagare som tillsammans med oss kämpar för att få ihop medel så att vi kan skicka en hjälpsändning.
Varje år har vi ett projekt där vi skickar julklappar till behövande barn i andra länder, och då är det många som bidrar både ekonomiskt och med färdiga julklappar.
Om du vill skänka ett bidrag till Frälsningsarmén Bistånd så gör det till Plusgiro 493 42 34-8 eller med Swish till numret 123 319 92 54.
Startpaketen är en av de viktiga uppgifterna för biståndsgruppen i Västerås. Foto: Frälsningsarmén Bistånd
Hur går det för gruppen i Västerås, och vad önskar du medlemmarna där framöver?
Jag tycker att det går riktigt bra, och vi har ett så viktigt uppdrag! Jag önskar alla våra medarbetare allt gott och Guds välsignelse. Jag önskar att vi ska få fortsätta att ha förutsättningar att göra det vi gör för att hjälpa andra människor, och jag hoppas att fler vill ansluta sig till vår stickgrupp och stödja den på olika sätt!
Kom gärna och hälsa på hos oss om ni har vägarna förbi! Vår adress är Kokillgatan 10 i Bäckby.
***
Tack Lars!
Vill man komma i kontakt med Frälsningsarmén Bistånd kan man skriva till info[snabel-a]sahumaid.com. Man kan också följa arbetet på Facebook.
Vill du posta ett paket?
Adressen är
Frälsningsarmén Bistånd
Kokillgatan 10
72133 Västerås
Märk gärna paketet ”Startpaket till nyfödda”!